پرلیت یا Perlite به دلیل خاصیت معدنی خود دارای مواد معدنی غنی از جمله آهن ، سدیم،کلسیم و کانیهای دیگر است. پرلیت فرآوری شده کاملاً سبک و سفید رنگ میباشد .

این کالا در ترکیب خود ، دارای ۲ الی۶ درصد آب می باشد. طبیعی است که ضمن گرما دادن به این ماده و تبخیر آب موجود ، حجم ثانوی بین ۴ الی۲۰ برابر حجم اولیه افزایش می یابد و شکل فیزیکی با منافذ بسیار زیاد ایجاد می شود . این فرآیند منجر به منبسط شدن و سبک شدن می شود. این فرآوری رنگ را هم از خاکستری یا سیاه شیشه ای به سفید برفی یا سفیدخاکستری تبدیل می کند.

پرلیت منبسط شده (حرارت داده شده) ماده ای است سبک ، متخلخل ، باPH خنثی که قادر به جذب و نگهداری آب است.
با این محصول میتوان ، آب را به میزان زیاد و به مدت طولانی و با یک توزیع و پخش یکسان در دل خاک در اختیار ریشه قرار داد و از هدر رفتن آن جلوگیری کرد. در واقع انباری بسیار کوچک برای نگهداری مقادیر بسیار بزرگی از آب برای گیاه در دل خاک ایجاد می گردد و به مرور آب را در اختیار ریشه قرار می دهد ،

این کالا سبب می شود که از شسته شدن مواد غذایی خاک جلوگیری شود. وجود تخلخل درپرلیت ، تبادلات هوایی و گازی را در خاک برای ریشه گیاه به سهولت فراهم می آورد ، و به این علت باعث اصلاح سیستم هوادهی و آبدهی خاک و در نتیجه بهبود عمل تهویه خاک می شود. درحضور پرلیت مشکل تجمع گازها در خاک نیز تا حدود بسیار زیادی مرتفع میشود .همچنین ریشه ها و اندامهای زمینی گیاه با سهولت بیشتری درخاک قادر به حرکت هستند.
پرلیت با دارابودن PH خنثی درحد ۵/۷-۵/۶ از هر گونه اختلالی در ریشه گیاه جلوگیری می کند.

148320_0bd92

مزایا :

این ماده  بدلیل ، سفید بودن و عایق بودن در نتیجه انعکاس نور خورشید ، از هر گونه تغییرات ناگهانی در دمای خاک و ایجاد شوک به ریشه گیاه جلوگیری مینماید.

با استفاده از این ماده به لحاظ بهداشتی ، با یک محیط استریل روبرو هستیم. یعنی عاری از میکروارگانیسم های بیماریزا و جالب تر آنکه پرلیت دارای خواص علف کشی نیز می باشد.

بدلیل معدنی بودن و در نتیجه مشابهت در ترکیب شیمیایی به خاک ، هیچگونه اختلالی در ساختمان خاک ایجاد نخواهد کرد.

بهره وری از این ماده در صنعت کشاورزی

استفاده از این کالا به عنوان بستر کاشت گیاه و بستری برای رشد و پرورش بذر : در این خصوص می بایست اختلاط مناسبی از این ماده و کودهای شیمیایی و کوکوپیت را فراهم نمائیم. این اختلاط برای برخی از گیاهان گلدانی نیز استفاده می شود (پرلیت مخلوط نشده در ته گلدانها جهت زهکشی قابل استفاده است).

موارد مصرف :

خصوصیات فوق باعث شده که پرلیت مناسب مصرف در صنایع  ساختمان ، کشاورزی ، غذایی ، پتروشیمی ، نسوز ، دام وطیور ، آب و فاضلاب ، سرامیک ، عایق کاری ، دربهای ساختمانی ، دکوراسیون و… شود.

پرلیت جهت مصارف گلخانه و کشت هیدروپنیک با دانه بندی مختلف ۱ تا ۷ با توجه به نوع کشت می باشد . پرلیت با دانه بندی مختلف جهت مصارف ساختمانی بتن بلوک فیلتراسیون تصفیه از نوع پودری تا شکری و تا سایز ۲۰ میلیمتر می باشد

استفاده از پرلیت در زمینه های هیدروپونیک:

در گلخانه هائی که میخواهند بالاترین راندمان در تولید را داشته باشند ، از کشت هیدروپونیک استفاده میکنند . در این شیوه نیاز به تهیه آب حاوی مواد مغذی است. بدین منظور می توان از پشم سنگ یا پرلیت استفاده نمود. پرلیت در این خصوص بهتر عمل می کند و نمونه عملی آن روی کشت گوجه فرنگی نشان داده که در استفاده از پرلیت میزان محصول ۷%بیشتر از حالتی است که از پشم سنگ استفاده شده و این دقیقاً به این علت است که توانایی پرلیت در حفظ و نگهداری آب و مواد غذایی چشمگیر است . لازم به ذکر است پرلیت در هر بار کشت هیدروپونیک مجدداً قابل استفاده می باشد و فقط ممکن است که برای استفاده مجدد ، نیاز به استریزاسیون داشته باشد.
پرلیت می تواند به عنوان یک Carrier یا ناقل برای کودهای شیمیایی ، علف کشها و آفت کشها بکار رود.

بسته بندی پرلیت: بصورت فله و یا در کیسه ۲۵ کیلوگرمی می باشد.